Sakarya Görüntülü Sohbet

Sakarya Görüntülü Sohbet

Sakarya Görüntülü Sohbet

Sakarya Görüntülü Sohbet Odaları içerisinde binlerce Sakaryalı Sohbet Chat yapıyor, kendilerine bulundukları il ve ilçelerden arkadaşlar arıyor. Fakat sadece Sakarya değil Türkiye’nin 81 ilinden kullanıcıları Sakarya Sohbet Odaları içerisinde görüyoruz. Sakaryalı kullanıcılarımız bilir fakat farklı illerden Sakarya Sohbet Odaları içerisinde kendilerine Sakaryalı arkadaşlar arayan kullanıcılarımız için biraz ilimizi tanıtalım.

Sakarya Hakkında

Sakarya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehri.

2020 yılı sonu TÜİK verilerine göre İl Nüfusu: 1.042.649 dür. 16 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 668 mahalle bulunmaktadır.

Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümü’nde yer alır.

Sakarya’nın kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır. Sakarya Nehri, Sakarya’nın Karasu ilçesinde Karadeniz’e dökülür.

Sakarya’da ekonomisinde tarımın önemli bir yeri vardır. Hendek, Karasu ve Kocaali ilçelerinde fındık yetiştiriciliği mevcuttur. Ayrıca mısır tarımı da yapılmaktadır. Sakarya’da sanayi son zamanlarda gelişmeye başlamıştır. Son yıllarda kurulan sanayi kuruluşları bu sanayileşmeyi daha da artırmıştır. Sakarya, bir milyona yaklaşan toplam nüfusuyla İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir’in ardından Marmara Bölgesi’nin en büyük beşinci şehridir.

İklim

Sakarya ilinin Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi, güney kısmında Marmara tipi Akdeniz iklimi etkilidir. Kuzeyde Fındık yetiştirilirken, güney ilçelerinde bir kısmı zeytin bahçesi olan meyve bahçeleri yaygın olması bunun göstergesidir. İl merkezinin güneyinde yer alan Samanlı dağları ve Keremali dağları Karadeniz iklim etkisinin güneye ulaşmasına engel olur.

İlin güney bölümüne İznik Gölü yönünden Akdeniz hava kütleleri ulaşır. Yağış Kuzeyden güneye doğru azalır: Karasu’da 1000 mm, Merkezde 840 mm, Geyve’de 600 mm’ye düşer. Hakim rüzgâr yönü KKB’dır. Bağıl nem ortalaması %72’dir.

Yıllık sıcaklık ortalaması 14,2 °C’dir. Ocak ayının fazla soğuk olmaması (5.9 °C), Temmuz sıcaklıklarının yüksek olamaması (23.3 °C), yıllık sıcaklık farkının düşük olması (17.4 °C), Karadeniz iklimi etkisindendir. Yağışın mevsimlere dağılışı: %31 kışın, %26 sonbahar, %22 ilkbahar, %21 yaz. Bu dağılım Karadeniz yağış rejiminin özeliklerini yansıtır. Yağışın %95,9’u normal, %3,7’si sağanak şeklindedir. Yıllın 133 günü yağışlıdır.

Güncel Nüfus Değerleri (TÜİK 4 Şubat 2021 verileri)

Sakarya il nüfusu: 1.042.649 (2020 sonu). İlin yüz ölçümü 4.823 km2‘dir. İlde km2‘ye 216 kişi düşmektedir. (Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe: 1.145 kişi ile Serdivan’dır)

İlde yıllık nüfus artış oranı  % 1,26 olmuştur. Nüfus artış oranı en yüksek ve en düşük ilçeler: Karasu (% 3,18)- Kocaali (-% 0,41)

04 Şubat 2021 TÜİK verilerine göre 16 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 668 mahalle bulunmaktadır.

admin 58
Cevap bırakın