Adana Görüntülü Sohbet

Adana Görüntülü Sohbet

Adana Görüntülü Sohbet

Adana Görüntülü Sohbet Odaları içerisinde binlerce Adanalı kullanıcılar Ücretsiz Sohbet Chat yapıyor, kendilerine arkadaş arıyor. Üstelik Adana Sohbet Odaları içerisinde sadece Adana değil Türkiye’nin 81 ilinden kullanıcılar Sohbet Chat yaparak kendilerine Adana ilinden arkadaş arıyor. Adanalı kullanıcılarımız bilir fakat farklı illerden olup da Adana Sohbet Odaları içerisinde kendilerine Adanalı arkadaş arayışında olan kullanıcılarımız için ilimizi kısaca tanıtalım.

Adana Hakkında

Adana Nüfus ve sosyal yaşam

Nüfus Sayımına göre, bölgede 7 milyon insan bulunmaktadır.

Nüfus yoğunluğu km²’ye 66 kişidir.

Zengin bir tarım alanı olan Çukurova, varlığını;

Tarım ürünleri işleyen sanayi kuruluşlarının fazlalığına,
Yollarla Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu’ya bağlanmasına borçludur.

Adana, Mersin, Tarsus, Kozan, Kadirli, Ceyhan, Osmaniye gibi büyük il ve ilçelerde sanayi, tarım ve ticaretin aktif olması da nüfusun artmasına neden olmuştur.

Pek çok millî kahraman ortaya çıkmıştır: Cemal Efe, Adil Efe, Kasım Hoca ,Nasurullah San, Şehid Molla Kerim, Kara Fatma (Adile Nasuh, Şehit Hacınlı Saim Bey ile Tufan Bey, Mehmet Sincer, Fuat Mart, Zekeriya Karayaylalı, Tahir Çiloğulları…

Coğrafi Konumu

Bölgenin kuzeybatı, kuzey ve kuzeydoğu bölümleri Orta Toros adı verilen dağ sistemi ile çevrelenmiştir.

Toros Dağları, ovanın kuzey, kuzey-batı, kuzey-doğu ve doğu kısımlarda duvar gibi yükselir. İç Anadolu’dan gelen soğuk rüzgârları önler. Adana Ovası, ortasında bulunan Misis Tepeleri(Davudi dağı-Cebelnur dağı) ile ikiye ayrılır. Çukurova 16 bölgeden oluşur. Yüregir, Misis, Ceyhan ve Yumurtalık, Adana il sınırları içindedir. Düziçi ovası, yer fıstığı üretiminde Türkiye’nin en önde gelen bölgesidir.

Bitki Örtüsü

Denize dönük yamaçların etekleri bol yağış alır. Batıda Antalya çevresi, ortada Mersin çevresi doğuda Hatay, Dörtyol, Osmaniye, Kadirli ve Bahçe çevresi 1000 / 1500 mm civarında yağış alır. Adana çevresi ise 600–700 mm yağış almaktadır.

Çukurova bölgesinde yumrulu bitkilerden kardelen (Galanthus plicus), yabani siklamen (Cyclamen mirabille hidebr), ada soğanı, nergis (narissus), sümbül (ylacinthus) ve benzeri bitkilere bahar aylarında sıkça rastlanir.

Tarım ve hayvancılık

Bölge, soya fasulyesi, yer fıstığı ve mısır üretiminde de Türkiye’de ilk sıradadır. Ayrıca pamuk yetiştirerek ülkedeki tekstil sanayiine katkıda bulunur. Ayrıca Türkiye turp ihtiyacının yüzde yetmişi bu bölgeden yetiştirilir. Narenciye ihracatının yarısı (portakal, mandalina, limon), muz üretiminin çoğu, yaş sebze ve meyve üretiminin önemli bir kısmı bu bölgeden karşılanır.

Türkiye’de sulak ve verimli Çukurova için bir deyim geliştirilmiştir; ‘adam eksen biter’Bu bölgede çay ve fındık hariç tüm tarım ürünleri üretilebilmektedir. Aynı zamanda Karataş,Ceyhan,Yumurtalık ve Mersin liman kentlerinde balıkçılık çok yaygındır. Çipura, barbun, lagos, kefal, levrek, kalamar gibi balıklar avlanır ve iç anadolu ve güneydoğu anadolu balık hallerinin ihtiyacının büyük kısmı bu bölgeden karşılanır. Aynı zamanda Akyatan, Akyayan ve Yumurtalık dalyanlarıyla, Seyhan gölünde kültür balıkçılığı yapılır.

Büyük ve küçükbaş hayvancılık diğer alanlar kadar yaygın olmamakla birlikte bölgede et ve süt entegre tesisleri yaygındır ve ülke çapına dağıtım yapılmaktadır.

admin 935
Cevap bırakın