İstanbul Dul Sohbet Odaları

İstanbul Dul Sohbet Odaları

İstanbul Dul Sohbet Odaları

İstanbul Dul Sohbet Odaları içerisinde binlerce İstanbullu Dul kullanıcılar Ücretsiz Sohbet Chat yapıyor, kendilerine arkadaş arıyor. Üstelik sadece İstanbul ilinden değil farklı illerden ve özellikle İstanbul iline sınır ve yakın illerden kullanıcılara sıklıkla karşılaşıyoruz.

İstanbul ilinden kullanıcılarımız bilir fakat farklı illerden olup da İstanbul Dul Sohbet Odaları içerisinde kendilerine İstanbul ilinden arkadaş arayışında olan kullanıcılarımıza ilimizi tanıtalım.

Bitki Örtüsü

İstanbul‘un coğrafi özellikleri ve toprak koşulları orman oluşumlarına olanak verir niteliktedir. Ancak şehir içinde ormanların ve ormanlarda görülen ağaç türlerinin dağılımı düzensizdir. Karadeniz’e yakın kuzey kesimlerde ve tepelerin kuzeye bakan yamaçlarında humuslu toprakların varlığı nedeniyle buralarda nemcil ormanlar gelişmiştir. Güney bölgelerde ve güneye bakan yamaçlarda ise kuraklığa dayanıklı ormanlar görülür.

İstanbul‘un en önemli ormanları Belgrad Ormanı, Aydos Ormanı ve Kayışdağı Ormanı’dır. İstanbul’daki orman arazilerinin yüz ölçümü 240.960 hektar ağaçlıklı; 294.299 hektar da açıklık olmak üzere toplam 535.259 hektardır. Genel olarak İstanbul’un her iki yakasında da görülen ağaç ve çalı türleri arasında adi gürgen, adi kızılağaç, adi fındık, doğu kayını, mor çiçekli ormangülü, akçaağaç, muşmula ve ıstranca meşesi sayılabilir.

Doğal ormanların bozulduğu ya da tahrip edildiği bölgelerde psödomaki oluşumları gözlenir. Kuzeyde, Karadeniz yakınlarında görülen psödomakiler, bölgenin toprak yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle olağandan çok daha boylu ve gürdür. Son yarım yüzyılda şehirdeki orman varlığı nüfus artışıyla paralel olarak gerilemiştir. Boğaz’a yapılan köprüler nedeniyle şehrin öngörülen doğu-batı doğrultusundaki genişlemesi kuzeye kaymış; bu nedenle orman arazileri yeni yerleşim bölgeleri oluşturmak adına tahrip olmuştur. Yapımı Ağustos 2016’da tamamlanan üçüncü boğaz köprüsü çevreci gruplar tarafından şehirdeki orman varlığına zarar vereceği gerekçesiyle eleştirilmektedir.

Kent büyüdükçe merkezden gitgide uzaklaşan ormanlardan geriye bugün kent koruları kalmıştır. Etrafı çevrilmek suretiyle koruma altına alınan bu yeşil alanların pek çoğu günümüzde kamuya ait olup halka açık rekreasyon alanı olarak hizmet vermektedir. Özellikle Boğaziçi sırtlarında yoğunlaşan kent koruları İstanbulluların en uğrak mekanlarındandır.

İstanbul Dul Sohbet Odaları içerisine 18 yaşından küçüklerin girmeleri kesinlikle yasaktır.

Sohbet Odaları Tamamen Yetişkinlere uygundur.

admin 1151
Cevap bırakın