Sakarya Canlı Sohbet Odaları Chat Sitesi

Sakarya Canlı Sohbet Odaları Chat Sitesi

Sakarya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehri.

2020 yılı sonu TÜİK verilerine göre İl Nüfusu: 1.042.649 dür. 16 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 668 mahalle bulunmaktadır.

Sakarya‘nın 16 ilçesi bulunmaktadır. AdapazarıArifiyeErenler, ve Serdivan, büyükşehirin metropol ilçeleridir.

 • Adapazarı
 • Akyazı
 • Arifiye
 • Erenler
 • Ferizli
 • Geyve
 • Hendek
 • Karapürçek
 • Karasu
 • Kaynarca
 • Kocaali
 • Pamukova
 • Sapanca
 • Serdivan
 • Söğütlü
 • Taraklı

Serdivan Hakkında

Serdivan, Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Adapazarı’nın 5–6 km batısındadır. Serdivan, Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sonucunda buraya yerleşen göçmenlerden oluşmuştur. 1999 Gölcük depreminden sonra nüfusu hızla artmış ve 1982 yılında belediye, 2008 yılında ilçe olmuştur. Sakarya ilini oluşturan 10 büyük şehir ilçesinden biridir.

Serdivan’ın yerleşim yeri olarak kullanılmasının Adapazarı’ndan daha sonra olduğu belirtilmektedir. İlk olarak 17. yüzyılda buraya yerleştirilen Rum tebaa tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. İlk adının “Petrades” olduğuna ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Zaman içinde “Sardovan” ve bugünkü ifadeyle “Serdivan” adı kullanılmaya başlamıştır.

Serdivan, 1923 yılında Yeni T.C. Hükümeti ile Yunan Hükumeti arasında yapılan Mübadele Antlaşması gereğince İskeçe ve Gümülcine hariç Yunanistan’daki Türklerin Türkiye’ye, Türkiye’deki Rumların da Yunanistan’a gitmesi suretiyle ülkemize gelen vatandaşlarımız tarafından kurulmuştur. Anlaşma gereği Samsun’a gitmesi planlanan göçmen vatandaşlarımız Adapazarı’nı ve Serdivan’ı gördükten sonra toprağın bereketli olması sebebi ile Samsun’a gitmekten vazgeçerek burada iskan etmişlerdir.

Beş Köprü

Asıl adı Justinianus Köprüsü veya Sangarius Köprüsü olan,halk arasın da ise Beş köprü olarak anılmaktadır. Geç Roma Döneminden kalma, Sakarya nehri üzerinde bir taş köprüdür. Yapı Doğu Roma İmparatoru Justinianus tarafından 527 ,565 yılların da , başkent Konstaninopolis ile imparatorluğun doğu vilayetleri arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için inşa ettirilmiş.

430 m uzunluğundaki köprü, dev ölçüleri nedeniyle Justinianus’un Boğaziçi yerine gemiyle Anadolu’dan geçebilmek için kanal projesi planladığı ve köprünün bu projenin bir parçası olduğu iddiası uzmanlar tarafından tartışılmaktadır. Köprü, 2018’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir. Tarihle ilgiliyseniz mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

Görülmesi ve üzerinde gezilmesi gereken bir tarihi yapı. Yapıyı ortaya çıkarmak için şuanda restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Ve yapılan çalışmalarda şuandaki yapının %60 ını ortaya çıkaracaklar. Umarım bu 1500 yıllık yapı ustaca ortaya çıkarılır ve restore edilir.

Orhan Gazi Camii

Osmangazi sonrası en zor dönem Orhan gazi dönemidir. Tutunmak zordur. Devlet küçüktür. Orhangazi donanma işini Karamürsel bey ile çözer. Sonra bu bölge-Kocaeli alınır. Avrupa çalışılır. Bu bölgeyi alınca Türkmen nüfus ile kurulan Köy içine bu Cami yapılır. Şehir büyür ve Cami tamamen yıkılır.

2. Abdulhamit döneminde yeniden yapılır. Yakın zamanda yeniden restore edilir. Kısaca ilk Cami ortada yoktur,tarih kokmaz. Çok güzel bir meydanda çok güzel bir konumda küçük ama harika bir Cami vardır. Bu arada adına ne çok Cami yapılan padişahlar Orhan Gazi ve Fatih’tir. Bursa-Kocaeli-Sakarya’da en az 20 Orhan Cami var. İznik Ayasofya Cami bile Orhan Camii olmuştur. Anadolu dahil edilirse çok fazla olur.

Adapazarı’nın buram buram tarih kokan sayılı camilerinden biridir. İnsanın içine ruhani bir his kaplar. Kendinizi huzurlu hissedersiniz. Şehrin merkezi konumunda olması sebebiyle hemen her zaman namaz için gidilen şehrin simgelerinden biri olan tarihi camidir. Abdestlik ve tuvaletler meydanın altına taşınmıştır. Temizliği genel olarak güzeldir. Asıl Şadırvan tam çay ocaklarının önünde olduğu için abdest alırken izleniyor olmak rahatsız edicidir. Ve merkezi konumda olması kalabalık olması sebebiyle de dilencisiz kalmayan bir yer.

Adapazarı’nın sembollerinden birisi olan Orhan Cami, tarihi Uzun Çarşının yanı başında yer alıyor. Dikdörtgen sade bir planı olan bu tek minareli caminin inşası yeni olsa da tarihi Orhan Gazi’ye kadar götürülür. Orhan Gazi ve silah arkadaşı Konuralp Sakarya ve civarında fetihler yapmaları ile bu bölgeye Türkmenler yerleşmeye başlamıştır.

Adapazarı’nın bulunduğu sulak yerde Türkmen köyleri kurulmuş ve burada Orhan Bey adına cami inşa edilmiştir. O dönemde yapılan camiden bugün hiçbir iz kalmamıştır. Günümüzdeki cami, 1893-1994 yıllarında Adapazarı kaymakamı Nüzhet Paşanın girişimi ve halkın yardımlarıyla inşa edilmiştir.

Adapazarı’na gelmişken es geçemeyeceğiniz bir mekandır. Tarihle modernliğin içice girdiği bir noktadır. Camiye girin ibadet edin çıkın ulu ağaçlar altında çay için hemen yanında Uzun Çarşının samimi ortamında kaybolun.

admin 117
Cevap bırakın