Kocaeli Sohbet Odaları

Kocaeli Sohbet Odaları

Kocaeli Sohbet Odaları

Kocaeli Sohbet Odaları içerisinde bay ve bayan olmak üzere Kocaeli ilinden binlerce kullanıcı Sohbet Chat yapıyor, kendilerine arkadaş arıyor. Üstelik Kocaeli Sohbet Odaları içerisinde sadece Kocaeli değil. Türkiye’nin 81 ilinden bay ve bayan olmak üzere kullanıcılar Sohbet Odaları içerisinde kendilerine Kocaeli ilinden arkadaş arayışları içerisindeler.

Türkiye’nin 81 ilinden kullanıcılar Sohbet Odaları içerisinde olsa dahi farklı illerden olup da Kocaeli Sohbet Odaları içerisinde kendilerine arkadaş arayışları içerisinde olan kullanıcılarımızın yoğunluğu Kocaeli iline sınır ve yakın illerden olmaktadır.

Kocaeli Sohbet Odaları içerisinde ki Kocaelili kullanıcılarımız ilimiz hakkında yeterli bilgilere sahiptirler. Fakat farklı illerden olup da Kocaeli Sohbet Odaları içerisinde kendilerine Kocaelili bay ve bayan arkadaşlar arayışları içerisinde olan kullanıcılarımız için ilimizi tanıtalım. İlimizi tanıyalım ki Kocaeli Sohbet Odaları içerisinde Kocaelili kullanıcılar ile Sohbet Chat yaparken yabancılık çekmeyelim.

Kocaeli Sohbet Odaları

Kocaeli Hakkında

Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık onuncu şehridir. Şehir, ülkenin en büyük sanayi ve ticaret kentlerinden biridir. Kocaeli; SEGE-2011 sıralamasına göre İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en gelişmiş şehirdir. 2021 itibarıyla 1.997.258 kişilik nüfusa sahiptir. Adını 1320 yılında İzmit yöresini fetheden Akça Koca’dan almaktadır. İstanbul, Bursa, Sakarya, Yalova illeriyle komşudur.

Tarihçe

Kocaeli, ilk çağlarda Bitinya adı verilen bölgede yer almaktadır. Megara ve Atinalılar körfezde bugün Başiskele ilçesinin bulunduğu bölgede MÖ 712’de Astakus adlı bir yerleşim kurmuş kent daha sonra Skylax kenti ve körfezi Olbia olarak anmıştır. Pausanias, Astakus’u Trakyalı bir soylunun adı olarak anarken Yunan mitolojisinde deniz tanrısı Poseidon ile su perisi Olbia’nın oğlunun aynı adı taşıdığı bilinmektedir. Astokus halkı MÖ 262 yılında bugünkü İzmit ilçesinin yer aldığı bölgeye yerleşmiştir. I. Nikomidis tarafından kurulduğu için bu şehre Nicomedia adı verilmiştir. Bitinya Krallığı yıkılıncaya kadar ülkenin başkenti olarak kalmıştır.

İmparator Diocletian, 284 yılında Nicomedia’yı fethederek burayı imparatorluğun başkenti yaptı. Ancak İmparator Konstantin döneminde İstanbul başkent yapıldı ve şehir eski önemini yitirdi. 11. yüzyılın sonlarında Kocaeli, Selçuklu egemenliğine girmiştir. Ancak Haçlı Seferleri sırasında bölge Aleksios Komnenos tarafından ele geçirilmiştir. Kocaeli, Orhan Bey döneminde bir uç beyi olan Akçakoca tarafından fethedilmiştir. Osmanlı döneminde Nikomedya şehri önce İznikmid daha sonra İzmid (İzmit) adını almıştır. 19. yüzyılda demiryolunun kente ulaşmasında sonra Kocaeli’de ticari ve toplumsal yaşamı canlanmıştır. 1888 yılında İzmit, bağımsız sancak yapılmıştır.

Kocaeli, önce İngilizler tarafından 6 Temmuz 1920’de daha sonra da Yunanlar tarafından 28 Nisan 1921’de işgal edilmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında 28 Haziran 1921’de şehir işgalden kurtulmuştur. Kocaeli, cumhuriyet döneminde sanayileşme sayesinde en hızlı gelişen iller arasına girmiştir. İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım kolaylığı bölgenin sanayileşmesine etki etmiştir. 1934’te İzmit’te ilk kağıt fabrikası açılmıştır.

Kocaeli Sohbet Odaları

Kocaeli Sohbet Odaları

admin 899
Cevap bırakın