Sakarya Adapazarı Sohbet Odaları

Sakarya Adapazarı Sohbet Odaları

Sakarya’nın İlçeleri; Adapazarı‎, Akyazı‎, Arifiye‎, Erenler, Ferizli‎, Geyve, Hendek‎, Karapürçek‎, Karasu‎, Kaynarca‎, Kocaali‎, Pamukova‎, Sapanca‎, Serdivan‎, Söğütlü‎, Taraklı‎ olmak üzere 16 ilçesi bulunmaktadır.

sakarya-genel.jpg

Sapanca’nın Kısa Tarihi 

Sakarya ili, klasik dönemlerde Bitinya (Bithynia) olarak bilinen bölgenin içinde yer almaktadır. Bu ad bölgede yerleşmiş ve daha sonra aynı adı taşıyan Bitinlerden gelmektedir. Bitinya (Bithynia), İstanbul’un Anadolu yakası ile, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Düzce, Bolu, Bartın, Zonguldak ve Bursa illerinin önemli bir bölümünü içine almaktaydı.  

Sakarya ırmağı adını mitolojide Frig Kökenli bir ırmak tanrısı olan Saggarios’dan almıştır.

Sakarya’nın İklimi 

Sakarya’da, Karadeniz ve Marmara bölgesinde hüküm süren iklim koşulları etkilidir. 

sapanca.jpg

Sapanca Gölünde 14 çeşit balık bulunur. Senede 100 tona yakın balık avlanır. Tatlı su levreği, yayın, turna ve sazan balığı başlıcalarıdır. 

Sakarya’nın Coğrafyası 

Sakarya, doğal bitki örtüsü yönünden zengindir. Gür ormanlarla kaplı olan Sakarya’da, kayın, gürgen, kavak, kestane, ıhlamur, çınar, akçaağaç ve meşe başlıca ağaç türlerini oluşturur

Sakarya’nın ekonomisi tarım ve sanâyiye dayanmaktadır. Ayrıca sebze ve meyve üretimi bol ve çeşitlidir. Bu nedenle İstanbul’un sebze ihtiyacının çoğu bu bölgeden karşılanır. Patates ve şekerpancarı da iki önemli üründür.

ipek-bocegi.jpg

Sakarya ili hayvancılık bakımından da oldukça zengindir. Meraların azalmasıyla koyun ve keçi miktarı azalmış fakat sığır sayısı artmıştır. 200 köyde ipekböcekçiliği yapılır. Bu bölgede dut ağacı boldur.

admin 162
Cevap bırakın